Frankfurt 2011: Bentley Continental GTC

Frankfurt 2011: Bentley Continental GTC

Otwarta wersja Bentleya Continentala GT drugiej generacji zadebiutuje rok po coupe, we wrześniu na IAA.
 

Druga generacja dużego kabrioletu, co nie jest żadnym zaskoczeniem, wygląda jak nowy Bentley Continental GT bez dachu. Samochód w porównaniu do poprzednika ma bardziej wyrazistą linię nadwozia, a przód, z mniejszymi zewnętrznymi światłami i innym grillem, nawiązuje do limuzyny Mulsanne.

Producent przemodelował deskę rozdzielczą, zmienił zestaw wskaźników i dodał dotykowy panel do obsługi audio i nawigacji. Pasażerowie tylnego rzędu będą mieli więcej miejsca, dzięki zmianom w konstrukcji foteli.

Bentley Continental GTC 2012 - GALERIA

Bentley zapewnia, że układ kierownicza GTC jest teraz bardziej bezpośredni i precyzyjny. Lepsze prowadzenie ma zapewnić też poprawione zawieszenie oraz zmiana rozkładu napędu na cztery koła z proporcji 50:50 na 40:60 (przód/tył).

Silnik twin-turbo W12 o pojemności 6 l zyskał 15 KM i 50 Nm. Rozwija teraz moc 575 KM i dysponuje maksymalnym momentem obrotowym rzędu 700 Nm. Napęd jest przekazywany przez nową skrzynię QuickShift.

Bentley Continental GTC przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,8 s, a od 0 do 160 km/h w 10,9 s. Prędkość maksymalna wynosi 314 km/h.

Bentley Continental GTC drugiej generacji już jest dostępny w sprzedaży. W Wielkiej Brytanii ceny ruszają od 149 350 funtów. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów pod koniec tego roku.