Test: Dacia Duster 1,5 dCi 4x4 Prestige

Test: Dacia Duster 1,5 dCi 4x4 Prestige

Dacia Duster to dowód na to, że solidny samochód o ciekawej stylistyce i niezłym wyposażeniu nie musi być drogie.

Dacia Duster niedawno została poddana liftingowi. Samochód dalej ma prostą sylwetkę staromodnej terenówki, ale nie jest to wadą. Pas przedni jest za to nowoczesny i ciekawy stylistycznie.

Wnętrze jest w dużej mierze wykończone twardymi plastikami. Testowy egzemplarz miał fotele wykończone skórą, za co trzeba dopłacić 1400 zł. Dobrze prezentują się uchwyty drzwiowe.

Poprawiona została ergonomia. W końcu przyciski sterowania szyb przeniesiono na drzwi. Wciąż jednak brakuje dwupłaszczyznowej regulacji kierownicy. W wyposażeniu wersji Prestige znalazła się m.in. nawigacja satelitarna, a także klimatyzacja i tempomat.

Z tyłu wyżsi pasażerowie mogą narzekać na brak miejsca na nogi. Z szerokością jest lepiej. W ostateczności Dusterem na tylnej kanapie mogą podróżować trzy osoby.

Bagażnik odmiany 4x4 ma pojemność 405 l. Wariant z napędem na przód ma kufer większy - 475 l. Do dyspozycji są też relingi dachowe.

Testowy model miał pod maską diesla 1,5 dCi o mocy 109 KM i maksymalnym momencie obrotowym 240 Nm. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 12,9 s nie jest może zachwycające, ale ze sprawną jazdą w trasie nie ma problemu.

Dacia duster jest przede wszystkim ekonomiczna. W mieście średnie spalanie może wynieść  ok. 6 l/100 km. W trasie spada o ponad litr, no chyba, że planuje się wyjazd na autostradę. W takim przypadku trzeba się liczyć ze wzrostem zapotrzebowania na olej napędowy do 7-8 l/100 km. Chociaż skrzynia jest 6-biegowa, to jednak trzeba mieć na względzie to, że SUV jest kanciasty, ma napęd 4x4, a jednostka o mocy 109 KM musi sobie radzić z masą wynoszącą 1320 kg.

Dacia zastosowała hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego, coraz rzadziej spotykane. Pojazd prowadzi się przyjemnie. Zawieszenie jest wystarczająco komfortowe, a przy tym zestrojone tak, że auto nie buja się na każdej nierówności i nie przechyla zanadto w zakrętach.

Wprawdzie Dacia Duster nie ma blokady mechanizmu różnicowego, lecz mamy opcję zblokowania rozdziału momentu obrotowego w proporcji 50:50 pomiędzy osiami. Pierwszy bieg jest krótki, działa niczym reduktor. Pozwala to na jazdę po szutrowych drogach i wydostanie się z tarapatów, gdy utknie się w błocie czy zaspie.

Ceny Dacii Duster ruszają od 39 900 zł. Testowy, bogato wyposażony egzemplarz w topowej wersji został wyceniony na 78 000 zł. Rozsądnie skonfigurowanego Dustera (m.in. z nawigacją) można mieć za ok. 55 000 zł.