Test: Dacia Sandero

Test: Dacia Sandero

Dacia Sandero to samochód prosty, ale tani i z niezłym wyposażeniem.

Dacia produkuje samochody budżetowe i widać to po sylwetce Sandero. Próżno tu szukać fikuśnych przetłoczeń czy smaczków stylistycznych. Nie oznacza to jednak, że rumuńskie auto jest brzydkie. Jest proste i ma dobre proporcje. Przód nawiązuje do innych modeli marki, w tym Dustera. Testowana przez nas wersja Celebration została wyposażona w 15-calowe felgi.

Wnętrze ma całkiem ciekawy design. Materiały użyte do wykończenia to głównie twarde plastiki, za to w kabinie nie ma żadnych odsłoniętych blach. Auto ma ładną szaro-niebieską tapicerkę.

Jak na samochód kosztujący 46 000 zł (bazowa wersja mniej niż 30 000 zł), wyposażenie jest naprawdę dobre. Dacia Sandero otrzymała system multimedialny z 7-calowym ekranem dotykowym, nawigacją i możliwością odtwarzania plików MP3. Jego obsługa jest banalnie prosta, lepsza niż w dużo droższych samochodach. Do tego dochodzą klimatyzacja i elektryczne sterowanie szybami (tylko czemu przyciski do tej funkcji są na konsoli środkowej?).

we wnętrzu jest naprawdę sporo miejsca jak na segment B, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Minus za zbyt krótkie siedziska, plus za wygodne oparcia. Bagażnik jest ponadprzeciętny jak na segment – ma pojemność od 320 do 1200 l.

Pod maskę Dacii trafił nowoczesny, trzycylindrowy silnik TCe o mocy 90 KM. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 11,1 s i może się rozpędzić do 175 km/h. Pięciobiegowa skrzynia biegów nie jest zbyt precyzyjna, osiągi też nie są powalające, ale Sandero to w końcu auto miejskie. Średnie zużycie paliwa jest umiarkowane i oscyluje wokół 6 l/100 km. Zawieszenie jest dość miękki i dobrze wybiera nierówności. Do spokojnej jazdy po aglomeracji w sam raz.

Podsumowując, Dacia Sandero to dobry samochód dla tych, którzy poszukują taniego i niekosztownego w utrzymaniu pojazdu do codziennej jazdy. W podstawowej wersji nie dostaniemy praktycznie nic poza kołami, kierownicą i fotelami, ale nawet droższe odmiany z niezłym wyposażeniem pozostają tańsze od konkurencji.