Wraca Lublin

Wraca Lublin

Spółka DZT Tymińscy uruchomiła produkcję modelu Pasagon, następcy dostawczego Lublina.

 Pasagon to tak naprawdę wciąż poczciwy Lublin, ale z innymi reflektorami i grillem, a także dłuższą ramą. W powiększonej komorze silnika auta znajduje się diesel Andorii, o pojemności 2.6 l i mocy 115 KM, który spełnia normę Euro IV. Dostawczak, w zależności od wersji, ma kosztować od 55 do 80 tys. złotych i będzie sprzedawany w Polsce oraz na rynkach wschodnich.

– Rozpoczęliśmy tłoczenie elementów i kompletowanie podzespołów. Pierwsze Pasagony zjadą z taśmy montażowej w lutym - twierdzy prezes spółki DZT, Zbigniew Tymiński.

Przedsiębiorstwo chce w pierwszym kwartale 2011 roku wyprodukować 200 egzemplarzy Pasagona. W ciągu trzech lat produkcja ma sięgnąć 8 tys. sztuk rocznie.

Spółka DZT Tymińscy ma też prawa do produkcji terenowego Honkera, którego poddała poważniejszym modyfikacjom niż Lublina. auto zamiast stałego napędu 4x4 ma tylny, z dołączanym przodem. W skład wyposażenia może wejść m.in. ABS, klimatyzacja i ogrzewanie postojowe. W zeszłym roku wojsko kupiło 60 Honkerów. DZT chce też sprzedawać samochody cywilom, w liczbie 2 tys. sztuk rocznie.

Spółka DZT w 2009 roku przejęła część fabryk w Lublinie, które należały do Daewoo Motor Polska i Intrallu. Zakład o nazwie DZT Fabryka Samochodów obecnie zatrudnia ok. 130 osób. Jeśli produkcja Pasagona i Honkera będzie szła zgodnie z planem, docelowo zatrudnienie w zakładach znajdzie 350 pracowników.