Paryż 2010: Lotus sensacją Targów - prezentuje pięć nowych aut

Paryż 2010: Lotus sensacją Targów - prezentuje aż pięć nowych aut

Przed Salonem Samochodowym w Paryżu wiadomo było, że Lotus pokaże dwa, może trzy nowe modele. Ale nie pięć!
 

Póki co, auta noszą przydomek Concept, ale wiadomo, że trafią do produkcji w najbliższych latach w prawie niezmienionej formie. Lotus, którego właścicielem jest malezyjski koncern Proton, ma się całkowicie zmienić. Utożsamiany dotychczas z małymi, lekkimi samochodami, budowanymi wg idei legendarnego Colina Chapmana, teraz zaatakuje wszystkie segmenty aut sportowych.

Cztery samochody noszą nazwy modeli produkowanych obecnie lub przed laty przez Lotusa: Elite, Elise, Elan i Esprit. Wyjątkiem jest Eterne, od którego zaczniemy.

Lotus Eterne ma nawiązać walkę z czterodrzwiowymi, luksusowymi coupe, takimi jak Aston Martin Rapide, Porsche Panamera czy Maserati Quattroporte. Do napędu posłuży silnik V8 od Toyoty o pojemności 5 l i mocy 620 KM. Opcjalnie będzie dostępny znany z Formuły 1 system KERS, służący do odzyskiwania energii kinetycznej i dający dodatkowy zastrzyk mocy, kiedy kierowca sobie zażyczy. Do wyboru będę wersje z napędem na tył lub na cztery koła. Lotus Eterne zadebiutuje na rynku w 2015 roku.

LOTUS ETERNE - GALERIA ZDJĘĆ

Po sześciu latach od zakończenia produkcji kultowego modelu Esprit, Lotus wreszcie pokazał jego następcę. Esprit będzie mieć taki sam zespół napędowy jak Eterne – czyli 5.0 V8 o mocy 620 KM plus KERS. Flagowy sportowy model Lotusa, który ma walczyć z Ferrari, trafi w 2013 roku.

LOTUS ESPRIT - GALERIA ZDJĘĆ

Lotus Elan z kolei ma być rywalem Audi R8. Zamontowany centralnie silnik 4.0 V6 w zależności od wersji ma wytwarzać od 400 do 470 KM. będzie można zamówić wersję z dwoma miejscami lub 2+2. Tak jak na Esprita, na Elana poczekamy do 2013 roku.

LOTUS ELAN - GALERIA ZDJĘĆ

Obecnie produkowany Elise doczeka się następcy w 2015 roku. Elise wciąż odpowiada pierwotnej koncepcji budowy Lotusów, małych, lekkich, sportowych aut z dość mocnym silnikiem i świetnym prowadzeniem. Prawdopodobnie nowy Elise trochę przytyje, pozostanie jednak najmniejszym autem w gamie. Pod maskę trafi doładowany motor 2.0 Toyoty o mocy 320 KM.

LOTUS ELISE - GALERIA ZDJĘĆ

Na koniec został nam model Elite, którego poznaliśmy już przed paryskimi targami. O ile Esprit ma walczyć z modelami Lamborghini i Ferrari z centralnie umieszczonymi silnikami, o tyle Elite będzie rasowym Gran Turismo z jednostką zamontowaną z przodu. Oczywiście, motorem tym będzie 5-litrowe V8, które może współdziałać z systemem KERS. Lotus Elite trafi do klientów w 2014 roku.

 

 LOTUS ELITE - GALERIA ZDJĘĆ