Test: Mazda 5

Test: Mazda 5

Mazda 5 to samochód bardzo praktyczny, idealny dla rodziny.

To, co pierwsze rzuca się w oczy Mazdzie 5 to przesuwane tylne drzwi. Wciąż nie jest to powszechne rozwiązanie w segmencie minivanów. Nie da się ukryć, że jest ono nad wyraz praktyczne, szczególnie, gdy nasze miejsce parkingowe jest wąskie, ale także wtedy, gdy podróżujemy z małymi dziećmi lub przewozimy coś o ponadprzeciętnych rozmiarach.

Drugi rząd siedzeń może wygodnie pomieścić dwie osoby, a na środku możemy zaadaptować schowek lub praktyczny stolik. W razie konieczności można też w środku posadzić pasażera, ale jest to rozwiązanie tymczasowe, bo dość niewygodne. Oba fotele drugiego rzędu można niezależnie od siebie przesuwać, składać oparcia czy całe fotele. Możemy też ułatwić sobie dojście do trzeciego rzędu siedzeń, w którym w miarę wygodnie mogą podróżować dwie osoby.

Zmiana konfiguracji Mazdy z wyjściowej czteromiejscowej na siedmiomiejscową jest niezwykle prosta i szybka. Oczywiście w opcji z trzecim rzędem możemy pożegnać się z dużym bagażnikiem. Jego wielkość spada wtedy z 780 do 158 litrów.

Pozycja za kierownicą i fotele są w Mazdzie 5 naprawdę wygodne. Siedzi się co prawda dość wysoko, ale w takim aucie to zaleta, a nie wada. Bardzo ergonomicznie jest umieszczona dźwignia zmiany biegów, a sama przekładnia ma krótkie przełożenia i jest precyzyjna. Wnętrze jest dobrze wykonane i spasowane.

Do napędu testowego egzemplarza służył diesel 1,6 o mocy 115 KM i maksymalnym momencie obrotowym 270 Nm. Jest to trochę za mało, jak na ten samochód. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje niemal 14 s. Spalanie jest za to dość niskie i wynosi 6 l/100 km. Plusem jest to, że MPV jak na swoje gabaryty świetnie trzyma się drogi.

Mazda z najbogatszym wyposażeniem Exclusive Plus i silnikiem 1,6 MZ-CD kosztuje 102 100 zł.