Test: Mazda 2

Test: Mazda 2

Mazda 2 to jeden z najciekawszych pod względem stylistycznym i najlepszych pod względem właściwości jezdnych aut segmentu B.

Mazda 2 została zaprojektowana zgodnie ze stylistyką KODO – Dusza w Ruchu. Samochód prezentuje się bardzo zgrabnie. Pod względem wzornictwa bliżej mu do DS 3 czy Audi A1 niż typowych samochodów miejskich, które giną w tłumie.

Wnętrze ma sportowy charakter. Deskę rozdzielczą zdobi jasne tworzywo, nawiewy są okrągłe, a kierownica stosunkowo mała i mięsista. Za nią znajduje się umieszczony w tubie obrotomierz. Prędkość wyświetlana jest cyfrowo.

Z przodu miejsca jest pod dostatkiem. Fotele są wygodne, chociaż mogłyby mieć nieco dłuższe siedzisko. Jak to w aucie segmentu B, tylny rząd jest raczej awaryjny, chociaż zmieszczą się tam dwie dorosłe osoby. Bagażnik jak na tę klasę jest przeciętny. Ma pojemność 280 l, czyli taką, jak w Volkswagenie Polo, ale mniejszą niż w Toyocie Yaris (286 l), nie mówiąc już o Skodzie Fabii (330 l).

Mazda przy konstruowaniu swoich aut wykorzystuje technologie z linii Skyactiv. Mazda 2 ma typowe cechy innych nowych modeli japońskiej marki. Przede wszystkim jest lekka, waży tylko 980 kg. Pod jej maską pracuje wolnossący, a nie turbodoładowany silnik. Jednostka o pojemności 1,5 l rozwija moc 115 KM, a jej maksymalny moment obrotowy to 148 Nm.

Osiągi samochodu są naprawdę dobre. Pojazd przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,7 s, a jego prędkość maksymalna to 200 km/h. Średnie zużycie paliwa jest niskie i wynosi ok. 6 l/100 km.

Mazda 2 ma znakomicie zestrojone zawieszenie. Jest ono sprężyste, ale nie bardzo twarde. Precyzyjny układ kierowniczy zachęca do dynamicznej jazdy w zakrętach.

Ceny Mazdy 2 ruszają od 53 400 zł za wersję SkyGO z 75-konnym silnikiem. Testowy egzemplarz w specyfikacji SkyPASSION i jednostką 115-konną został wyceniony na 78 600 zł. W skłąd wyposażenia weszły m.in. diodowe reflektory, 16-calowe felgi, automatyczna klimatyzacja, asystent pasa ruchu, czujniki zmierzchu i deszczu oraz podgrzewane fotele.