Zmodernizowana Mazda 3

Zmodernizowana Mazda 3

Mazda wprowadza do sprzedaży w Japonii odmłodzoną wersję modelu 3. Zmodernizowany kompakt pojawi się w europejskich salonach przed końcem roku.

Mazda 3 w Japonii jest oferowana pod nazwą Axela. W samochodzie z roku modelowego 2017 wprowadzono szereg nowych rozwiązań. W ofercie debiutuje system G-Vectoring Control, który zmienia wartość momentu obrotowego generowanego przez silnik w celu optymalizacji dociążenia poszczególnych kół, podnosząc precyzję prowadzenia i komfort jazdy.

Mazda 3 w wersjach z silnikiem Diesla otrzymała precyzyjne sterowanie doładowaniem, które zwiększa elastyczność przy operowaniu pedałem przyspieszenia. Wprowadzono również system tłumienia wibracji powodujących charakterystyczne klekotanie silnika wysokoprężnego w trzech najważniejszych zakresach częstotliwości (Natural Sound Frequency Control).

Mazda została też wyposażona we współpracujący z układem hamulcowym system zapobiegający kolizjom przy małej prędkości (Advanced SCBS). Dzięki kamerze optycznej, która zastąpiła stosowane dotychczas czujniki laserowe, system wykrywa inne pojazdy w większym zakresie prędkości, a także rozpoznaje obecność pieszych na jezdni.

Mazda 3 będzie również oferowana z systemem adaptacyjnych świateł diodowych (ALH), obejmującym nieoślepiające światła drogowe, a także światła mijania o szerokim zasięgu, z układem automatycznego poziomowania.

W Europie nowa Mazda 3 pojawi się jeszcze w tym roku. Oferta będzie nadal obejmowała trzy silniki benzynowe (w tym 1.5/100 KM oraz 2.0 w wersjach mocy 120/165 KM) oraz jako diesel 1.5/105 KM.

Na koniec ciekawostka. Otóż jak wynika z danych za pierwsze półrocze, w statystykach sprzedaży modelu Mazda3 rynek polski zajmuje w Europie wysokie, czwarte miejsce.