Pagani Huayra - bóg wiatru [trzy galerie]

Pagani Huayra - bóg wiatru [trzy galerie]

Pagani Huayra zastąpi kultowy model Zonda. Zapewnie godnie, bowiem nosi boskie imię.

Nowy model Pagani dostał imię po andyjskim bogu wiatru - Aymara Huayra Tata. Zamsyłem Horacio Pagani było bowiem „nadanie kształtu wiatrowi”.
 

 

Pagani Huayra - zdjęcia studyjne 1

Dotychczas mogliśmy oglądać Huayra na szpiegowskich zdjęciach lub skanach z magazynów (pisaliśmy o tym TUTAJ). Teraz mamy cały pakiet oficjalnych fotografii. Nowe Pagani w stosunku do Zondy znacznie złagodniało, jednak wciąż kabina pasażerska jest w charakterystyczny sposób przesunięta do przodu. Elementem, który najbardziej wyróżnia samochód są podnoszone do góry drzwi.
Wnętrze nie jest tak stonowane jak nadwozie, dorównuje przepychem i wykonaniem Zondzie. Jest pełne pięknych detali, takich jak odsłonięty mechanizm skrzyni biegów.
 

 

Pagani Huayra - zdjęcia studyjne 2

Karoseria Huayra powstała w oparciu o węglowo-tytanowy monocoque. Poszycie jest zrobione z włókna węglowego. Dzięki lekkim materiałom, Pagani waży zaledwie 1350 kg, czyli tyle, ile samochody kompaktowe. Rozkład masy wynosi 44/56 (przód/tył). Nadwozie ma 4605 mm długości, 2036 mm szerokości, 1169 mm wysokości, a rozstaw osi wynosi 2795 mm.
 

 

Pagani Huayra - zdjęcia plenerowe

Zamontowany centralnie silnik został skonstruowany przez AMG specjalnie dla Pagani. Motor V12 ma pojemność 6 litrów i rozwija moc 700 KM oraz moment obrotowy rzędu 1000 Nm. Napęd na koła tylne przekazuje Dwusprzęgłowa skrzynia sekwencyjna.

Oficjalna cena auta nie jest jeszcze znana, ale prawdopodobnie Pagani Huayra będzie kosztować 1 mln euro.