Koniec Pontiaca

Koniec Pontiaca

Pontiac oficjalnie przestał istnieć 31 października 2010. Marka była obecna na rynku od 84 lat.
 

Koncern General Motors, w ramach restrukturyzacji, postanowił zlikwidować markę Pontiac już rok temu. Ostatni samochód – model Vibe – opuścił fabrykę w sierpniu 2009 roku. Na parkingach zalegało jednak jeszcze całkiem sporo nowych Pontiaców, GM uzgodnił więc z dealerami, że oficjalna sprzedaż potrwa do czasu sprzedania wszystkich pozstałych jeszcze egzemplarzy. Ostatnią sztukę kupił policjant Ed Dieffenbach, który po Pontiaca Solstice Coupe przemierzył aż 1800 km, z Miami do północnej Florydy.

 

Pontiac GTO

Jeszcze w sierpniu tego roku dealerzy mieli w ofercie 125 sztuk Pontiaców. W wrześniu sprzedali zaledwie osiem samochodów.

Pontiac Firebird II

Pontiac słynął niegdyś z budowy fantastycznych muscle carów i sportowych aut, m.in. GTO i Firebird/Firebird Trans Am, którym Burt Reynolds jeździł w kultowym filmie „Mistrz kierownicy ucieka”. W najlepszym dla firmy 1973 roku do klientów trafiło 920 tys. aut.

Pontiac Firebird Trans Am

Od tego czasu było jednak tylko gorzej. Auta z ostatniej dekady, m.in. Solstice, G3 i Vibe nie dźwignęły firmy z zapaści. Dodatkowo koszmarny model Aztek znacznie nadszarpnął wizerunek firmy.

Pontiac Aztek

Fani marki nie chcą się jednak pogodzić ze smiercią Pontiaca. Coraz więcej firm przebudowuje auta innych producentów na pojazdy przypominające np. model Firebird. Najpopularniejszą bazę do tego typu przeróbek jest Chevrolet Camaro, którego wzięły na warsztat m.in. tunerzy Gearhead Performance i Classic Design Concepts.

Gearhead Performance Trans Am

Classic Design Concepts Firebreather