Nowy Scenic - dwudziesty model Renault z maksymalną oceną Euro NCAP

Nowy Scenic - dwudziesty model Renault z maksymalną oceną Euro NCAP

Nowe Renault Scenic uzyskało ocenę 5 gwiazdek w testach bezpieczeństwa przeprowadzanych przez niezależną instytucję Euro NCAP. Jest to dwudziesty model francuskiej marki, który uzyskał ocenę 5 gwiazdek w testach Euro NCAP.

Nowy Scenic uzyskał wynik 90% za ochronę dorosłych, 82% za ochronę dzieci i 67% za ochronę pieszych. W konstrukcji nadwozia auta wykorzystano elementy stalowe o zwiększonej wytrzymałości do wykonania progów, podłużnic, słupków przedniej szyby i słupków środkowych, co pozwala skutecznie chronić pasażerów wewnątrz „kapsuły ratunkowej”, jaką tworzy kabina samochodu. Niektóre spośród tych elementów są wykonane ze stali o bardzo wysokiej granicy sprężystości, wytrzymującej obciążenia do 120 kg na mm2. Uzupełnieniem bezpiecznej konstrukcji są zewnętrzne elementy stalowe tworzące strefy kontrolowanego zgniotu, pochłaniające energię zderzenia i chroniące w ten sposób kapsułę umożliwiającą przetrwanie.

Nowy Scenic jest wyposażony w dwie poduszki powietrzne chroniące klatkę piersiową kierowcy i pasażera oraz dwie poduszki kurtynowe w pierwszym i drugim rzędzie siedzeń. Ponadto auto posiada dwie czołowe, samoczynnie dostosowujące się do siły zderzenia poduszki powietrzne najnowszej generacji. Dzięki specjalnym czujnikom stopień napełniania poduszki jest dostosowywany do wymiarów ciała kierowcy i pasażera.

Nowy Scenic jest wyposażony w technologie przejęte z wyższego segmentu aut, z których część stanowi innowację. Jako jedyny model w segmencie kompaktowych vanów oferuje w standardzie system wspomagania nagłego hamowania z funkcją wykrywania pieszych. W skłąd wyposażenia Scenica wchodzą:

- kolorowy wyświetlacz Head-Up
- system Easy Park Assist
- system kontroli pasa ruchu (Lane Departure Warning – LDW)
- asystenta pasa ruchu (Lane Keeping Assist – LKA)
- aktywny regulator prędkości
- system wykrywania zmęczenia z analizą toru jazdy
- aktywny system wspomagania nagłego hamowania z funkcją wykrywania pieszych (Active Emergency Braking System – AEBS).

Lista modeli Renault, które uzyskały 5 gwiazdek w testach EURO NCAP
2016 Scenic
2015 Mégane, Talisman, Kadjar, Espace
2013 Captur, Zoé
2012 Clio
2009 Mégane Grand Scénic
2008 Mégane, Koléos
2007 Laguna
2005 Clio
2004 Modus, Mégane CC
2003 Scénic, Espace
2002 Vel Satis, Mégane
2001 Laguna