Superekologiczne autobusy

Superekologiczne autobusy

Scania testuje wyjątkowe autobusy z napędem hybrydowym.

Scania do testów w Sztokholmie przekazała sześć autobusów. Pojazdy są wyposażone w napęd hybrydowy, natomiast silniki są zasilane etanolem.
Napęd hybrydowy pozwala zredukować zużycie paliwa o 25 procent. Użycie etanolu, zamiast oleju napędowego, umożliwia zredukowanie emisji dwutlenku węgla nawet o 90 procent.

Test potrwa dwa lata. Autobusy będą obsługiwać jedną z najbardziej wymagających i obciążonych linii w Sztokholmie.

– Dzięki testom przekonamy się, jak technologia hybrydowa spisuje się w rzeczywistych warunkach i jaki jest jej wpływ na środowisko – mówi Göran Hammarberg, dyrektor działu rozwoju autobusów w Scania.

Każdy z sześciu autobusów jest wyposażony w silnik elektryczny, który w czasie hamowania pełni również funkcję prądnicy. Odzyskiwana w ten sposób energia elektryczna jest magazynowana w superkondensatorach, odznaczających się znacznie większą niż współczesne akumulatory trwałością.

Od 1989 r. Scania dostarczyła do linii miejskich Sztokholmu około 400 autobusów miejskich zasilanych etanolem. Pojazdy te w znacznym stopniu przyczyniły się do poprawy jakości powietrza w centrum stolicy Szwecji.