Genewa 2011: Smart ForSpeed - elektryczne cabrio

Genewa 2011: Smart ForSpeed - elektryczne cabrio

Koncepcyjny elektryczny ForSpeed zapowiada nowe modele Smarta.

O Smarcie ForSpeed już pisaliśmy przy okazji wycieku do mediów rysunków patentowych. Auto wyglądem nawiązuje do modelu Crossblade z 2001 roku. Podobnie jak on, prototypowe auto, które zadebiutuje w marcu w Genewie, nie będzie mieć dachu, a przednia szyba będzie szczątkowa. ForSpeed ma za to normalne drzwi, a nie belki, jak Crossblade.

ForSpeed ma nigdy nie trafić do produkcji seryjnej, ale wiele elementów studium ma się znaleźć w modelach ForTwo i ForFour następnej generacji. Do fabrycznych aut trafią m.in. przednie i tylne światła, z charakterystycznym pierścieniem z diod LED, a także atrapa chłodnicy. Smart chce, żeby przyszłe samochody miały bardziej dojrzały i solidny wygląd, co pozwoli nawiązać walkę o klientów z Fiatem 500 i Mini.

Smart ForSpeed - GALERIA

Wrócmy do konceptu. Wnętrze jest minimalistyczne. Na środku deski rozdzielczej znalazły się dwa identyczne daszki. Pod tym znajdującym się przed kierowcą znajdują się podstawowe instrumenty. Z kolei przed pasażerem znajduje się miejsce na smart fon z nawigacją. tubę po prawej stronie można obrócić o 90 stopni, żeby kierowca mógł patrzeć na wskazania GPS.

Dwuosobowy pojazd jest napędzany przez elektryczny motor zainstalowany z tyłu. Silnik rozwija moc 45 KM. Można ją na krótko podnieść do 75 KM przyciskiem na konsoli środkowej.

Jednostka czerpie prąd z litowo-jonwej baterii 16,5 kWh, którą można ładować przez zwykłe gniazdko. Ładowanie do 80 proc. pojemności zajmuje 45 minut, a po „zatankowaniu do pełna” Smart może przejechać 134 km. ForSpeed  przyspiesza do 60 km/h w 5,5 s i osiąga maksymalną prędkość 120 km/h.